Pereiti prie turinio

E. Lynch: perėjimas prie naujų technologijų įmonėse bus sklandus tik tariantis kolektyviai

Dalintis:

Liepos 10 d., vyko Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EPBO) surengtas webinaras “Socialinis dialogas ir darbo ateitis”. Renginio tikslas – aptarti darbo pasaulyje vykstančių pokyčių įtaką Globaliam susitarimui (angl. The Global Deal) Jame dalyvavo per 90 socialinių partnerių (darbdavių, profesinių sąjungų, vyriausybių) atstovų iš įvairių šalių.  

Seminarą pradėjo Susan Hayter, Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) vyresnioji techninė patarėja darbo ateities klausimais. Ji pristatė savo pranešimą “Ateities darbo formavimas per socialinį dialogą”.

Pranešėja apžvelgė pagrindines sritis, kurios formuoja darbo ateitį: transformacinės technologijos, globalus prekių ir paslaugų tiekimas, perėjimas prie mažo anglies dioksido kiekio ekonomikos, demografiniai pokyčiai.   

Esther Lynch, Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinio sekretoriaus pavaduotoja, kalbėjo apie socialinio dialogo vaidmenį diegiant naujas technologijas.

Ji pažymėjo, kad, kai įmonės imasi drastiškų technologinių pokyčių neįtraukdamos darbuotojų ir vengdamos kolektyvinių susitarimų instrumento, darbuotojai tiesiog ima baimintis pokyčių, ir ta nežinia sukelia didžiulę įtampą bei darbuotojų pasipriešinimą. Todėl kolektyvinės derybos šiuo atveju naudingos ne tik darbuotojams, bet ir darbdaviams. E. Lynch įsitikinusi, kad tik tariantis kolektyviai galima rasti optimalius sprendimus diegiant naujas gamybos technologijas.

Pasak jos, didelį nerimą profesinėms sąjungoms kelia dirbtinio intelekto (angl. AI) panaudojimas įmonėse, pavyzdžiui, atrenkant naujus darbuotojus, ar sprendžiant paaukštinimo galimybes. Be to, AI algoritmai dažnai būna suprogramuojami taip, kad tampa palankesni vienai lyčiai, dažniausiai, vyrams. Tokiu atveju yra didelė diskriminacijos dėl lyties tikimybė.

Vėliau Jean-Christophe Sciberras, AXA grupės ryšių su darbuotojais vadovas, dalinosi derybų ir darbuotojų „teisės atsijungti“ įgyvendinimo Prancūzijoje patirtimi. Pasak jo, dirbantiems nuotoliniu būdu yra sudaromos sąlygos atsijungti ir nedarbo metu neatsakinėti į telefoninius skambučius ar elektroninius laiškus, tačiau problema ta, jog patys darbuotojai ne visada pasinaudoja šia teise. Taip pat manoma, kad darbo valandos dirbant nuotoliniu būdu dažnai tampa ilgesnės, ir darbuotojai sunkiai skiria darbo ir asmenines erdves.

O štai tinklo „JustJobs prezidentė ir vykdančioji direktorė bei Globalaus susitarimo vyresnioji patarėja Sabina Dewan pažymėjo, kad socialinio dialogo vaidmuo yra didžiulis ir netgi lemiantis visos ekonomikos pažangą. Tik socialinis dialogas gali užtikrinti skaidresnį, labiau įtraukų ir tvarų užimtumą.

Tačiau pastarasis sparčiai kintantis laikotarpis kelia klausimą, ar dabartinė socialinio dialogo struktūra tikrai atliepia darbo pasaulio poreikius, juolab, jog keičiasi ir įdarbinimo pobūdis. Pavyzdžiui, statistika rodo, jog daugiau nei 50 proc. viso pasaulio dirbančiųjų dirba savarankiškai, pagal savarankiško darbo sutartis. Be to, nerimą kelia ir tai, jog vis daugiau galios koncentruojama į stambių korporacijų rankas (Google, Facebook, Amazon, kt.), kai nelygybės rodikliai ir taip kasmet auga dideliu greičiu.   

Primename, kad Globalus susitarimas yra daugiašalė socialinio dialogo ir įtraukaus augimo iniciatyva – vyriausybių, verslo ir darbdavių organizacijų, profesinių sąjungų, pilietinės visuomenės ir kitų organizacijų partnerystė. Tai yra tarptautinė platforma, kuri pabrėžia socialinio dialogo vertę ir stiprina esamas bendradarbiavimo struktūras, bei prie jų prisideda.

Daugiau informacijos apie šią iniciatyvą čia:  

https://www.theglobaldeal.com/

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija