Pereiti prie turinio

Daugėja šalių, kuriose pažeidžiamos darbuotojų teisės

Dalintis:

Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) kasmet skelbia Globalų teisių indeksą, kuris nurodo, kaip įvairiose pasaulio šalyse yra laikomasi darbuotojų teisių apsaugos principų.

Šiais metais į blogiausių darbuotojams šalių dešimtuką pateko šios šalys: Alžyras, Bangladešas, Kambodža, Kolumbija, Egiptas, Gvatemala, Kazachstanas, Filipinai, Saudo Arabija, Turkija.

Lietuva, kaip ir Latvija bei Estija, patenka tarp šalių, kurios įvertintos indeksu 2, t.y., mūsų šalyje darbuotojų teisių pažeidimai nėra labai dažni, tačiau pasikartojantys.

O štai šalių, kurios įvertintos 1 (darbuotojų teisės pažeidžiamos itin retai arba pažeidimų visai nėra), yra tik 13. Tai Austrija, Belgija, Danija, Suomija, Vokietija, Islandija, Airija, Italija, Nyderlandai, Norvegija, Slovakija, Švedija ir Urugvajus.

Išskirtini ir šie 2018 metų duomenys:

·         65 proc. šalių vis dar sudaro kliūtis darbuotojams įkurti profesines sąjungas;

·         87 proc. šalių pažeidė teisę streikuoti;

·         81 proc. šalių pažeidė darbuotojų teisę į kolektyvines derybas;

·         Profesinių sąjungų aktyvistai dėl savo veiklos žuvo net 9 šalyse;

·         2018 metais buvo 59 šalys, kuriose darbuotojai buvo suimti ir nuteisti (2017 m. buvo 44);

·         Šalių, kuriose darbuotojai patiria smurtą ir žiaurų elgesį, per metus padidėjo nuo 59 iki 65.

Pažymėtina, kad ITUC Globalus teisių indeksas atspindi blogiausias darbuotojams pasaulio šalis. Iš viso vertinamos 142 šalys. Pažeidimai registruojami kiekvienais metais nuo balandžio iki kovo mėnesio.

Vertinami tokie kriterijai, kaip pilietinės teisės, teisė kurti profesines sąjungas ir į jas burtis, laisvė vykdyti profesinių sąjungų veiklą, teisė į kolektyvines derybas ir teisė streikuoti.

Globalus teisių indeksas sudaro skalę nuo 1 iki 5, kai 1 reiškia, kad darbuotojų teisės pažeidžiamos itin retai, 2 – pasikartojantį teisių pažeidinėjimą, 3 – reguliarų darbuotojų teisių pažeidinėjimą, 4 – sistematišką darbuotojų teisių pažeidimą, 5 – darbuotojų teisės neužtikrinamos visiškai, 5(+) –  darbuotojų teisės nėra užtikrinamos visiškai dėl netinkamos įstatyminės bazės.

 

Pagal ituc-csi.org informaciją parengė Jūratė Jasiūnienė