Pereiti prie turinio

Ukraintietis iš darbdavio prisiteisė jam priklausantį darbo užmokestį

Dalintis:

Klaipėdos apygardos teismas  birželio 4 dieną priėmė svarbų sprendimą byloje, kurioje darbuotojas iš Ukrainos, 2017 metų rugpjūčio-spalio mėnesiais dirbęs suvirintoju tarpininkaujant laikinojo įdarbinimo agentūrai UAB „Akvaleksas“, prašė priteisti jam priklausantį darbo užmokestį, atitinkantį to laikotarpio vidutinį darbo užmokestį apdirbamojoje pramonėje. Mat šiam darbuotojui įmonė mokėjo kone trigubai mažesnę suma nei nustato įstatymai.

Todėl darbuotojas, savo iniciatyva nutraukęs darbo sutartį su darbdaviu, kreipėsi į Klaipėdos skyriaus Darbo ginčų komisiją, kuri jo prašymą patenkino. Tiesa, darbdavys Darbo ginčių komisijos darbuotojui priskaičiuotą darbo užmokestį bei kompensaciją už nepanaudotas atostogas sumokėti nesutiko ir kreipėsi į teismą. Tiek pirmosios, tiek antrosios instancijos teismai  laikėsi tos pačios Darbo ginčų komisijos išvados, kad atsakovo darbo užmokestis negalėjo būti mažesnis už Lietuvos statistikos departamento paskutinį paskelbtą kalendorinių metų vidutinį mėnesinį bruto darbo užmokestį šalies ūkyje pagal atitinkamą ekonominės veiklos rūšį.

Teismas pažymėjo, kad darbuotojas yra Ukrainos Respublikos pilietis, atvykęs į Lietuvos Respubliką dirbti, todėl jam taikytinos Lietuvos Respublikos įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties nuostatos.

Lietuvos Respublikos įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 62 straipsnio 3 dalyje (dalies redakcija, galiojusi nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2018 m. sausio 1 d.) nustatyta, kad užsieniečio darbo užmokestis negali būti mažesnis už tokį patį darbą pas tą patį darbdavį dirbančio Lietuvos Respublikos gyventojo, o jeigu tokio darbuotojo nėra, – užsieniečio darbo užmokestis negali būti mažesnis už Lietuvos statistikos departamento paskutinį paskelbtą metinį vidutinį mėnesinį bruto darbo užmokestį šalies ūkyje pagal atitinkamą ekonominę veiklos rūšį.

„Tai vienas iš pirmųjų atvejų Lietuvos teisminėje praktikoje, kai dėl teisių pažeidimo ir netinkamai apskaičiuoto darbo užmokesčio kreipiasi užsienio pilietis. Klaipėdos apygardos teismo nutartis šioje byloje yra reikšminga siekiant apginti migrantų, ypač darbuotojų iš trečiųjų šalių, teises ir garantijas nuo darbdavių piktnaudžiavimų, kurių, ne paslaptis, pasitaiko tikrai nemažai“, – sako Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininko pavaduotoja, teisininkė Dalia Jakutavičė.

„Be to, tai galimai paskatins ir kitus užsienio piliečius kreiptis dėl teisinės pagalbos, jeigu jų teisės būtų pažeistos“, – priduria D. Jakutavičė.

Su visa Klaipėdos apygardos teismo nutartimi minėtoje byloje galima susipažinti čia:

http://www.infolex.lt/tp/1729549

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija