Pereiti prie turinio

Danijos profesinėms sąjungoms po ilgo kolektyvinių derybų vilkinimo pavyko susitarti dėl didesnių atlyginimų viešajame sektoriuje

Dalintis:

Balandžio 25 d. Danijos valstybės tarnautojus ir viešųjų paslaugų darbuotojus atstovaujančios profesinės sąjungos po kelių savaičių tarpininkavimo proceso ir daugiatūkstantinio mitingo, įvykusio kovo 22 dieną, sėkmingai baigė kolektyvinių derybų procesą.

Profesinės sąjungos ir darbdaviai pasirašė susitarimą trejiems metams, kuriame numatyta, jog darbo užmokestis sutarties galiojimo laikotarpiu augs iki 8,1 proc.

Tai kiek mažiau už profesinių sąjungų reikalavimuose nurodytą 8,17 proc. darbo užmokesčio augimo dydį, tačiau darbuotojų atstovai mano, kad tai labai geras rezultatas. Be to, susitarime pabrėžiama, kad viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokestis bus nuolat peržiūrimas ir didinamas atižvelgiant į privataus sektoriaus našumą ir pelno augimą.

Šis susitarimas palies apie 40 000 viešojo sektoriaus darbuotojų, ypatingą dėmesį skiriant pažeidžiamiausioms darbuotojų grupėms: mažiausiai uždirbantiems ir profesijoms, kuriose dominuoja moterys. Jame patvirtinta ir darbuotojų teisė į apmokamą pietų pertrauką, taip pat numatyti motinystės išmokų, atostoginių bei kitų išmokų darbuotojams tvarkos patobulinimai.

Susitarimą su darbdaviais pasirašė 12 Danijos profesinių sąjungų, įskaitant 6 Europos viešųjų paslaugų profesinės sąjungos (EPSU) nares:  FOAHK Kommunal3F – Fagligt Fælles ForbundSocialpædagogerneDansk Metal ir Dansk Socialrådgiverforening (pažymėtina, kad Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija taip pat yra EPSU narė).

Primename, kad kovo 19 d. Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija kartu su kolegomis iš kitų šakų profesinių sąjungų išsiuntė solidarumo laišką Danijos viešųjų paslaugų profesinėms sąjungoms, kurios kovo 22 d. organizavo daugiatūkstantinį mitingą siekiant atkreipti Danijos vyriausybės dėmesį į vilkinamas kolektyvines derybas viešajame sektoriuje.

Tąkart profesinės sąjungos pažymėjo, kad po 10 metų trukusios finansinės krizės ir darbo užmokesčio apribojimų jų reikalavimas pakelti viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokestį iki realaus, šiandieninę rinką ir pokyčius privačiame sektoriuje atitinkančio, dydžio yra teisėtas ir realiai įgyvendinamas. Tačiau darbdaviai pademonstravo visišką nenorą derėtis ir streiko atveju grasino lokautu net 90 proc. viešojo sektoriaus darbuotojų.

Iki susitarimo pasirašymo vyko tarpininkavimo procesas, ir iki oficialios jo pabaigos nei profesinės sąjungos, nei darbdaviai negalėjo imtis jokių aktyvių veiksmų (pavyzdžiui, streiko ar lokauto).

 

Straipsnyje naudota epsu.org informacija