Pereiti prie turinio

D. Jakutavičė: kad įmonė klestėtų, būtina išgirsti darbuotojų lūkesčius

Dalintis:

Dalia Jakutavičė, Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) pirmininkė ir AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ stebėtojų tarybos narė, ką tik baigusi pirmininkavimą LR Trišalei tarybai, minint Tarptautinę oraus darbo dieną pažymi, jog įmonių patirtis per pastaruosius nelengvus metus parodė, kad tose bendrovės, kurios turėjo sklandžias socialinio dialogo tradicijas, lengviau įveikė pandemijos laikotarpiu kilusius iššūkius.

Jose įvyko mažiau skausmingų atleidimų, arba šių nebuvo visai, tariantis ir ieškant bendrų sprendimų su darbuotojais bei jų atstovais buvo užtikrinamas veiklos tęstinumas, diegiami nauji sprendimai, o darbuotojai sėkmingai prisitaikė dirbti naujomis sąlygomis.

Šiandien, spalio 7-ąją, visame pasaulyje minima jau 14-oji Tarptautinė oraus darbo diena. Šia diena siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad kiekvienas žmogus turi teisę į orų darbą, kuris apibrėžiamas kaip žmogaus teisė į tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju, kolektyvines derybas, teisę jungtis į profesines sąjungas bei kitas organizacijas, streikuoti, kt.

Pasak Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC), kurios iniciatyva ir buvo pradėta minėti ši svarbi diena, oraus darbo problema yra aktuali visame pasaulyje. Darbe žmonės susiduria su diskriminacija, prievarta, mobingu (psichologiniu spaudimu), draudimu laisvai reikšti savo nuomonę, profesinių sąjungų teisių pažeidimu, kt.

Tačiau pandemija, sukelta COVID-19 viruso, dar labiau išryškino darbo pasaulyje iki tol jau egzistavusias  spragas, svarbių viešųjų paslaugų privatizacijos grimasas. Tam tikros darbuotojų grupės, kurios jau buvo vienos pažeidžiamiausių, patyrė neproporcingą poveikį: jauni žmonės, dirbantys nesaugius darbus; moterys, kurios dirba labiausiai nukentėjusiuose sektoriuose, arba namuose ir rūpinasi šeimos nariais; savarankiškai dirbantys asmenys, ar įdarbinimo platformų darbuotojai; mažai apmokami darbuotojai, migrantai, nedeklaruoti darbuotojai, kt.

 „Turime ir sėkmingų pavyzdžių, kai įmonėse pandemijos metu atlyginimai ne tik kad nemažėjo, bet dar ir kilo. Laiku ir tinkamai pateikiama informacija, komunikacija, įsiklausymas į darbuotojų lūkesčius ir pasiūlymus  bei darbuotojų atstovų įtraukimas į priimamus sprendimus – labai svarbūs elementai  sėkmingų įmonių veikloje. Visa tai suteikia darbuotojui saugumo, stabilumo ir pasitikėjimo jausmą, kuris didina jo motyvaciją bei darbo produktyvumą. Šios pastangos darbdaviui sugrįžta didesniu įmonės našumu ir pelnu. Beje, pelnu tose bendrovėse dalinamasi su tais, kurie jį uždirba – darbuotojais“, – pažymi D. Jakutavičė.

Anot jos, praktika rodo, kad atsigavimo laikotarpyje laimi tos įmonės, kurios su darbuotojais buvo atviros, daug bendravo ir ieškojo abipusių naudingų sprendimų, bandė į krizę pažiūrėti kūrybiškai, kartu su darbuotojais atrasdamos netradicinius sprendinius.

Naujos kartos darbuotojai patiria kitokius iššūkius nei jų tėvai ar seneliai. Sparčiai kintanti aplinka, greitas technologijų vystymasis formuoja ir skirtingus bendravimo įgūdžius, emocinį intelektą. Ji pastebi, kad dažnai darbuotojai, ištikus bėdai, ieško stipresnės pusės (darbdavio) pagalbos, o jos nesulaukę labai nusivilia ir nori bėgti ten, kur jaučiasi saugiau (pas kitą darbdavį, į kitą šalį ir pan.). Jie nėra linkę pakovoti už savo teises kolektyviai, tačiau tuo pat metu supranta būtinybę ginti savo interesus. Pirmininkė primena, kad profesinė sąjunga taip pat yra organizacija, galinti padėti bėdoje, patarti ar atstovauti darbuotojo interesus, kai darbdavys nusigręžia nuo darbuotojo.

„Socialinio dialogo vyksmą mūsų šalyje stebiu jau daugelį metų, ir kiekviena krizė kaskart parodo, jog nėra kito būdo užtikrinti įmonių veiklos tęstinumą bei sklandų ekonomikos funkcionavimą, kaip realus (ne deklaratyvus) rūpinimasis darbuotojais ar savo šalies piliečiais. Todėl sunku rasti atsakymą, dėl kokių priežasčių dalis darbdavių vis dar nesirenka šio pažangaus, patirtimi patikrinto kelio. Tačiau viltis visada yra“, – optimizmo nepraranda LPPSF lyderė.