Pereiti prie turinio

Birštone vykusioje diskusijoje – apie socialinį dialogą, profesines sąjungas bei darbuotojų įtraukimą

Dalintis:

Rugsėjo 8-9 dienomis, Birštone, įvyko diskusijų festivalis „Būtent!“, kuriame politikos, verslo, meno, visuomeninių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai diskutavo apie įvairius visuomenei aktualius klausimus.

Atviros Lietuvos Fondo inicijuotoje diskusijoje „Ar darbuotojai pasiruošę save ginti?“ dalyvavo Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos pirmininkė Gražina Gruzdienė, Lietuvos darbdavių konfederacijos Prezidiumo narys Aloyzas Ubis bei LR Seimo narys Tomas Tomilinas. Pokalbyje buvo siekama aptarti darbuotojų ir darbdavių socialinį dialogą.

Anot diskusijos iniciatorių, tikimasi, kad nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojęs Darbo kodeksas išjudins darbuotojų ir darbdavių socialinį dialogą ir sustiprins darbuotojų kolektyvinį atstovavimą. Jei pavyktų suderinti darbo santykių lankstumą ir kolektyvinį atstovavimą, išloš ir darbuotojai, ir darbdaviai, o jei kolektyviniai darbo santykiai nesivystys, darbuotojai bus apsaugoti dar mažiau.

Diskusijos metu buvo ieškoma atsakymų, kodėl socialinis dialogas Lietuvoje nėra sklandus, kas paskatintų darbuotojus jungtis ir kartu atstovauti savo interesams, ar profesinės sąjungos Lietuvoje yra pasiruošusios realizuoti galimybę sustiprinti kolektyvinį darbuotojų atstovavimą darbo santykiuose, kt.

G. Gruzdienė  apgailestavo, kad per visus nepriklausomybės metus socialinio dialogo pusėms taip ir nepavyko pereiti nuo konfrontacijos prie kompromisų ir bendradarbiavimo, o profesinėms sąjungoms vis dar trūksta vienybės ir susitelkimo. Maistininkų profesinės sąjungos vadovė tikino, kad sklandus socialinis dialogas yra naudingas ir darbdaviams, ir darbuotojams, nes, visų pirma, jis užtikrina socialinę taiką bei darbo ir darbuotojų apmokėjimo tvarkas.

Kita vertus, profesinių sąjungų atstovė stebėjosi, kodėl darbuotojai lieka abejingi ir nesusitelkia, kai sprendžiami jiems aktualūs klausimai – darbo užmokesčio kėlimo, jų socialinių bei profesinių garantijų ir teisių.

Darbdavių atstovas Aloyzas Ubis pažymėjo, kad sąžiningas darbdavys turėtų laikytis įstatymų ir nepažeidinėti darbuotojų teisių, koks Darbo kodeksas begaliotų – ar senasis, ar naujasis. Jo įsitikinimu, darbuotojai ir darbdaviai turėtų pirmiausia bandyti susitarti ir ieškoti kompromisų įmonės viduje. „Čia profesinės sąjungos vaidmuo ypač svarbus, nes ji surenka iš darbuotojų visas galimas problemas, jas susistemina, parengia pasiūlymus, o tai administracijai yra didelė pagalba ieškant darbuotojams palankių sprendimų“, – įsitikinęs per 40 metų vadovavimo darbą dirbantis A. Ubis.

Kalbėdamas apie darbo užmokesčio didinimo galimybes, darbdavių atstovas tikino, jog spaudimas „iš viršaus“, t.y., valdžios, kelti atlyginimus esą nėra gera išeitis, nes verlas vadovaujasi rinkos ekonomikos taisyklėmis, kurios įpareigoja siekti našumo, t.y. konkuruoti kokybiška, bet pigia produkcija.    

Tuo tarpu Seimo narys Tomas Tomilinas pažymėjo, kad taip, kaip sklandžiai įmonės veiklai yra būtinas verslo planas, taip valstybėje yra būtina numatyti darbo užmokesčio didinimo planą, ir tai daryti skirstant sektoriais.

Pasak T. Tomilino, socialinis dialogas yra itin svarbus sprendžiant gerovės valstybės krizę, kuri yra ne tik ekonominė, bet labiau tapatybinio pobūdžio. Jo manymu, dialogas ir konfliktas – kaip dvi vienos monetos pusės, ir vienas negali egzistuoti be kito. „Pasakysiu banalią žinią, kuri gal daugelį nuvils: milijono kiekvienas tikrai neuždirbsime, ir turime visi bendrai ieškoti būtų, kaip teisingai perskirstyti pajamas – tam ir reikalingas socialinis dialogas“, – reziumavo Seimo narys.   

Visą diskusijos įrašą galite rasti šioje tiesioginėje nuorodoje:

https://www.youtube.com/watch?v=C_QUiVzr8Gs&t=3s

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija