Pereiti prie turinio

Baltijos šalių atstovų susitikime – apie iššūkius pramonės sektoriuje

Dalintis:

Spalio 18 dieną įvyko Baltijos šalių pramonės profesinių sąjungų susivienijimo (Baltic IN) atstovų susitikimas. Jame dalyvavo Latvijos pramonės profesinių sąjungų (LIA) pirmininkė Rita Pfeifere bei koordinatorė Zaiga Volka, Estijos metalistų profesinės sąjungos (IMTALI) pirmininkas Aleksandr Drannikov, Lietuvos metalistų profesinės sąjungos pirmininkė Marija Varasimavičienė, Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė, jos pavaduotoja, Baltic IN koordinatorė, Jurga Subačiūtė-Žemaitienė. 

Susitikimo  dalyviai pasidalino informacija apie situaciją jų organizacijose ir šalyse.

Anot visų profesinių sąjungų atstovų, didžiausi iššūkiai pramonės įmonėse kyla dėl karo Ukrainoje pasekmių, ypač sparčiu greičiu šoktelėjusių elektros kainų, taip pat keleriopai brangesnių žaliavų. Visose trijose šalyse yra pramonės įmonių, kurios dėl esamos krizės turi apriboti ar apskritai sustabdyti veiklą. Kai kuriose darbuotojai išleidžiami į prastovas, o kai kuriose vykdomi atleidimai, arba darbuotojai, dėl įtampos ir nežinios bei neaiškių perspektyvų, patys išeina iš darbo. 

Pasak Estijos atstovo A. Drannikov, didelį nerimą kelia Estijos regionai, besiribojantys su Rusija, kur išgaunamas skalūnas. Dėl ES žaliojo susitarimo ir perėjimo prie nulinio anglies dvideginio išmetimo lygio, ten esančios bendrovės uždaromos, atleidžiama net iki 6000 darbuotojų. 

Šiuo metu ieškoma sprendimų, pasitelkiant tarptautinę pagalbą, kaip šiuos darbuotojus perkvalifikuoti ir integruoti.  

Taip pat dalintasi ir patirtimi, kaip profesinėms sąjungoms sekasi derėtis dėl minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA). Didžiausi iššūkiai laukia Latvijoje, kur MMA nuo 2023-ųjų didės iki 620 eurų. Estijoje darbdavių organizacijos ir darbuotojų profesinės sąjungos susitarė dėl minimalaus darbo užmokesčio didinimo nuo ateinančių metų iki 725 eurų per mėnesį. Estijos profesinės sąjungos dar ketina tartis ir dėl didesnio neapmokestinamo pajamų dydžio.

Tuo metu Lietuvoje, po socialinių partnerių derybų, MMA didės 110 EUR, t.y., iki 840 EUR, o valandinis atlygis – iki 5,14 EUR.

Susitikime aptartos ir tolesnio bendradarbiavimo perspektyvos, Baltijos šalių organizavimo akademijos (Baltic Organizing Academy) veiklos aktualijos.