Pereiti prie turinio

Baltarusijoje drastiškai suimami ir įkalinami profesinių sąjungų aktyvistai

Dalintis:

Baltarusijoje tęsiasi drastiški masiniai profesinių sąjungų ir žmogaus teisių aktyvistų suėmimai. Kai kurie jų įkalinami bei teisiami. Rugpjūčio 30 dieną prie savo namų Gardine buvo areštuota Lizaveta Merliak, Baltarusijos nepriklausomos profesinės sąjungos (BITU) tarptautinė sekretorė. Baltarusijos ir kitų šalių kolegų solidarumo dėka ji buvo paleista iš areštinės, tačiau vėliau visgi bus teisiama.

Du vyrai, apsirengę civiliais drabužiais, parodę orderį, vyro ir mažamečio sūnaus akivaizdoje, tiesiog griebė Lizavetą, paėmė jos telefoną ir įsodino į automobilį. Tai buvo panašu į pagrobimą, nepaisant to, kad vėliau Lizaveta buvo nuvežta į vietos policijos komisariatą, kur keli žmonės ją apklausė dėl jos dalyvavimo proteste prieš suklastotus rinkimus.

Tačiau policijos komisariatas sulaukė daug skambučių iš profesinių sąjungų atstovų tiek iš Baltarusijos, tiek už jos ribų, su reikalavimu paaiškinti kolegės arešto priežastis. Šie solidarumo veiksmai, be abejo, suvaidino didžiulį vaidmenį išlaisvinant Lizavetą.

 „Noriu padėkoti visiems. Tikiu, kad buvau paleista jūsų solidarumo dėka. Deja, kalėjime liko mano kolegos – buvęs BITU pirmininkas Mikalajus Ziminas ir „Belaruskali“ streiko komiteto pirmininkas Anatolijus Bokunas. Raginu jus išreikšti solidarumą su jais ir visais profesinių sąjungų aktyvistais, kurie šiuo metu susiduria su persekiojimais Baltarusijoje“, – sako Lizaveta Merliak.

Primename, kad po prezidento rinkimų Baltarusijoje šį rugpjūtį buvo pranešta apie daugybę sukčiavimo ir manipuliavimo atvejų. Didesnėse Baltarusijos įmonėse įvyko darbuotojų protestų ir streikų banga, reaguojant į autoritarinio prezidento Aleksandro Lukašenkos surengtą didžiulį smurtą prieš taikius žmones, areštus ir neteisėtus sulaikymus.

Darbuotojai sukūrė streikų komitetus protesto veiklai koordinuoti, o valdžia atsakė represijomis ir bauginimais. Deja, daugeliui streikų komitetų narių teko pasitraukti dėl didžiulio spaudimo tiek jiems, tiek jų šeimos nariams. O kai kuriems dėl persekiojimo net teko pabėgti į kaimynines šalis.

Parengta pagal industriall-union.org informaciją