Pereiti prie turinio

Achemos darbuotojų kantrybė trūko: kelerius metus atlyginimai neindeksuojami, o kolektyvinės derybos vilkinamos

Dalintis:

15min nuotr./ AB „Achema” darbuotojų protestas 

Balandžio 20 d.  rytą prie AB „Achema“ administracinio pastato įvyko protesto akcija automobiliais. Vykstant akcininkų susirinkimui (didžiąją dalį akcijų valdo UAB Koncernas „Achemos grupė“) darbuotojai, nepatenkinti bendrovės pažadų nesilaikymu bei kolektyvinių derybų vilkinimu, siunčia žinutę: dideli pelnai ir lėšos akcininkams nėra savaime gėris darbuotojams.

„Nors tai – pačių darbuotojų iniciatyva, Achemos darbuotojų profesinė sąjunga visiškai sutinka ir remia darbuotojų keliamus reikalavimus. Prieš porą metų žiniasklaidoje mirgėjo AB „Achema“ vadovų pažadai, kad mokant mažiau Suskystintų gamtinių dujų terminalo mokesčio, daugiau lėšų bus skiriama investicijoms ir darbuotojų atlyginimų didinimui. Tačiau nepaisant rekordinio pelno, bendrovė atsisakė darbuotojams kelti algas 4-6 procentais. Tai – ne pirmas nusivylimas, tad nestebina, kad šiandien matome tokią akciją“, – sakė Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Nors bendrovė žurnalistams dažnai pabrėžia socialinės atsakomybės svarbą, to savo darbais neparodo. Ir ne vien dėl atlyginimų: jau daug ką pasako tai, kad didžiausia chemijos pramonės įmonė, patenkanti į strateginių įmonių sąrašą, neturi kolektyvinės sutarties. Dabartinės derybos yra bevaisės, bendrovės atstovai atmeta visus darbuotojų suformuluotus pasiūlymus bei vilkina patį procesą.

„Problemų yra senokai. Jos turi būti pradėtos geranoriškai spręsti, nes kitaip niekas negarantuoja, kad darbuotojai nepradės palikti įmonės ar bent jau nepadaugės protestų, o galbūt bus pereita ir prie streikų, – sako AB „Achema“ darbuotojas Saulius Žiūkas. – Vis tik jei vadovybė žengs nuoširdų žingsnį tinkama linkme, darbuotojai bus pasirengę juos pasitikti pakeliui. Mes tikime dialogu ir siekiame, kad darbuotojams būtų didinamas pagrindinis darbo užmokestis. Darbuotojai turi teisę uždirbti oriai.“

Dalia Jakutavičė, Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė 15min teigė, jog anksčiau įmonė darbuotojų ir darbdavio sutarimo atžvilgiu laikyta pavyzdžiu, tačiau, pasikeitus savininkams, situacija pasikeitė kardinaliai.

„Anksčiau visą laiką „Achema“ būdavo kaip pavyzdinė socialinio dialogo prasme įmonė, dar kai buvo amžinąjį atilsį B.Lubys gyvas, visiems pavyzdį rodydavo ta įmonė, kad ir kolektyvinė sutartis gera, ir dialogas vyksta. Bet kai pasikeitė savininkas, B.Lubiui numirus, dialogas krito staigiai žemyn ir dabar praktiškai dialogo yra likę tik trupinėliai, palyginus su tuo, kas būdavo anksčiau“, – teigė ji.

Pasak B. Daškevičienės, derybos dėl naujos kolektyvinės sutarties prasidėjo praėjusių metų spalio mėnesį, tačiau iki šiol sutarimas nerastas. Vienas pagrindinių sutarties punktų, ko reikalauja darbuotojai – darbo užmokesčio indeksavimas.

„Spalį, lapkritį, gruodį mes teikėme pasiūlymus valdybai, argumentavome, paprastai atlyginimai peržiūrimi vieną kartą per metus, bet nuo sausio mėnesio darbdavys atsisakė padidinti atlyginimus. Mūsų prašymai buvo 6 proc., kolektyvinėse derybose prašėme indeksuoti bent keturiais procentais“, – teigė ji.

Darbuotojų pasipiktinimas paaštrėjo sužinojus, jog 2020-aisiais įmonės pelnas ženkliai išaugo, bet jiems algos vis tiek nesiruošiama kelti. „Pradėjo aiškėti, kad metai bendrovei pernai buvo tikrai išskirtiniai pelno atžvilgiu. Buvo sumokėta ir mažiau SGD (suskystintųjų dujų.) terminalo mokesčio, ką bendrovės atstovai net viešai buvo patikinę, kad sumokėjus mažiau terminalo mokesčio, liks daugiau pinigų investicijoms ir darbuotojų atlyginimų didinimui. Kai tai įvyko, pažadai buvo pamiršti ir atlyginimai nebuvo padidinti net keliais procentais“, – situaciją dėstė B.Daškevičienė.

Palaikymą šiai protesto akcijai išreiškė ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija. “Tai – geras priminimas, kad net stipriausios šalies įmonės negali elgtis taip, kaip joms šauna į galvą, manyti, kad taisyklės joms negalioja, – sako Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Video reportažas apie achemiečių protesto akciją ir daugiau nuotraukų čia:

https://bit.ly/3dw7RC

 

Straipsnis parengtas pagal Achemos darbuotojų profesinės sąjungos, lpsk.lt, 15min informaciją