Pereiti prie turinio

AB „Orlen” – bene vienintelė įmonė, taikanti pelno dalijimosi su darbuotojais sistemą

Dalintis:

Pernai gegužę, tik pasirašius AB „ORLEN Lietuva“ kolektyvinę sutartį, Naftininkų profesinė sąjunga pradėjo kelti atlyginimų didinimo klausimą. Ir apskritai, nė vienas oficialus (ar ne toks oficialus) profesinės sąjungos atstovų susitikimas su bendrovės vadovybe nepraeina, kad vadovams nebūtų primenama darbuotojams aktuali problema.

O 2016 m. rugsėjį profsąjungos pirmininkė Virginija Vilimienė jau raštu kreipėsi į generalinį direktorių Ireneusz Fąfara siūlydama nuo 2017 m. sausio 1 d. visiems darbuotojams pakelti atlyginimus 8-10 proc. Argumentuota šitaip: sumažinus darbuotojų, likusieji kėlė kvalifikaciją bei dirba didesniu krūviu, tačiau darbo užmokestis nebuvo didinamas nuo 2013 metų. Taip pat buvo primenama, jog šalyje darbo užmokestis nuolat auga, prognozuojamas tolesnis augimas. Kad darbuotojams didinti darbo užmokestį būtina, nes jis tampa vis mažiau konkurencingu augant kainoms, profesinės sąjungos tarybos nariai teigė ir susitikime su bendrovės vadovybe gruodžio 20 d., kada buvo pristatyta 2016 m. finansinė situacija įmonėje bei ateities perspektyvos.

 

Suteikė vilčių

Oficialų atsakymą į rugsėjį siųstą raštą profesinė sąjunga gavo tik šių metų sauso 5 d. Personalo direktorės Birutės Jedlinski pasirašytame dokumente atkreipiamas dėmesys, jog nuo praeitų metų darbuotojų nebėra mažinama, o 2016 m. jų skaičius išaugo iki 1342 žmonių. Be to, „pagal planą“ darbuotojų šiemet net turėtų padaugėti.

Bendrovės atsakyme informuojama, jog nuo 2013 m. pabaigos vidutinis darbuotojų darbo užmokestis išaugo 15 proc. ir yra du kartus didesnis nei regione.

„Užtikriname Jus, kad darbdavys nuolat reaguoja į rinkos pokyčius ir siekia išlaikyti geriausius darbuotojus. Todėl tiek 2015, tiek 2016 metais buvo įvertinti geriausiai dirbančių darbuotojų darbo rezultatai ir jiems pakelti atlyginimai. Tad faktinis darbo užmokesčio biudžetas per šį laikotarpį išaugo daugiau kaip 3 procentais“, – teigiama rašte.

Vis dėlto dokumento pabaigoje informuojama, jog, bendrovės valdybai patvirtinus 2017 m. biudžetą, profesinės sąjungos pasiūlymas bus aptariamas. „Įvertinsime jo atitikimą įmonei keliamiems tikslams ir pateiksime galutinį sprendimą“,- sakoma bendrovės atsakyme į profsąjungos raštą.

 

Priemokos už veiklos rezultatus

Na, o baigiantis 2016-iesiems metams visiems AB „ORLEN Lietuva“ darbuotojams buvo išmokėtos 1,65 pagrindinio darbuotojo darbo užmokesčio dydžio vienkartinės išmokos. Taip įgyvendinta Naftininkų profesinės sąjungos susiderėta kolektyvinės sutarties nuostata dėl metinės priemokos už bendrovės veiklos rezultatus.

Prieš Kalėdas darbuotojai gavo vieno pagrindinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio priemoką, o, pagal patikslintus 2016 m. bendrovės veiklos rezultatus iki Naujųjų metų išmokėta likusi, 0,65 pagrindinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio, metinės priemokos dalis.

Šių metų vasarį, patikslinus bendrovės veiklos rezultatus, vadovybė dar kartą priėmė sprendimą išmokėti darbuotojams likusią metinės priemokos dalį, kuri sudaro 0,23 pagrindinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio. Ši dalis darbuotojams išmokėta su vasario mėnesio atlyginimu. Tad visa premija už 2016 m. rezultatus sudarė 1,88 pagrindinio mėnesinio darbo užmokesčio.

Primename, jog per naftos krizę, kai bendrovei buvo iškilęs išgyvenimo klausimas, administracija planavo 10 proc. sumažinti darbuotojų atlyginimus ir atsisakyti 15 proc. priemokos. Naftininkų profesinei sąjungai pavyko neleisti to padaryti, o derybose dėl kolektyvinės sutarties išsiderėta, jog išmokos iš pelno darbuotojams bus mokamos, jei bendrovė pelno uždirbs ne 50 mln. litų, kaip buvo anksčiau, o 30 mln.

Už 2015 metų AB „ORLEN Lietuva“ veiklos rezultatus bendrovė darbuotojams išmokėjo 1,8 darbo užmokesčio dydžio priemokas.  

 

Šaltinis: naftininkai.pramprof.lt