Pereiti prie turinio

Vetuoti ar nevetuoti – dėl DK prezidentė spręs kitą savaitę

Dalintis:

Šaltinis: vz.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė iki liepos 8 d., taigi, iki kito penktadienio turi apsispręsti dėl Seimo priimto naujojo Darbo kodekso (DK) – ar jį pasirašyti, ar vetuoti ir pateikti parlamentarams savo pastabas ir pasiūlymus atskiriems straipsniams.

Vyriausybė ir verslininkai ragina valstybės vadovę pasirašyti bene pagrindinį įstatymą, įeinantį į darbo santykius liberalizuojantį ir socialinę sistemą reformuojantį socialinio modelio 44-ių teisės aktų paketą. Bet profsąjungos protestuoja ir reikalauja veto.

birželio 30 d. p. Grybauskaitė surengė du atskirus susitikimus, skirtus aptarti Seimo prieš pusantros savaitės patvirtintą naująjį DK, kuriame iš viso yra 260 straipsnių. Dauguma jų nustato kitokius nei dabar, lankstesnius, darbo santykių reguliavimus.

Į vieną susitikimą prezidentūroje buvo pakviesti darbdavių atstovai Trišalėje taryboje, į kitą – profsąjungų atstovai.

Po pokalbio su prezidente Vytautas Zimnickas, Darbdavių konfederacijos prezidiumo narys, pabrėžė, kad „verslas į naująjį DK žvelgia pozityviai“.

Kiek anksčiau ketvirtadienį buvo paviešintas bendras Darbdavių konfederacijos ir Verslo konfederacijos kreipimasis į p. Grybauskaitę, kuriuo ji raginama pasirašyti naująjį DK, kad jis įsigaliotų nuo Naujųjų metų.

Ponas Zimnickas pakartojo kai kuriuos šiam kreipimesi išdėstytus argumentus: „Naujuoju įstatymu įtvirtinti lankstūs darbo santykiai Lietuvai suteiks tvirtą pagrindą po kojomis ir leis tinkamai reaguoti į pasaulio ekonomikos iššūkius, kelti Lietuvą Pasaulio ekonomikos forumo reitingo lentelėje. Atsiradusios nuostatos dėl didesnės darbo sutarčių įvairovės, lankstesnio darbo ir poilsio laiko, paprastesnės darbuotojų priėmimo ir atleidimo tvarkos padidins Lietuvos konkurencingumą ir ekonomikos plėtrą bei paskatins darbo vietų kūrimą.“

Darbdavių konfederacijos atstovas pabrėžė, kad naujame DK įtvirtinta įvairių darbo sutarčių įvairovė „nereiškia, kad būtinai jos visos bus plačiai taikomos, nes tai tik platesnių galimybių įtvirtinimas elgtis lanksčiau pagal situaciją“.

„Darbdavys niekada neblogins sąlygų gerai dirbančiam darbuotojui“, – pridūrė jis.

Bet paklaustas, ar prezidentė užsiminė, kaip pasielgs su DK, p. Zimnickas atsakė nekonkrečiai: „Mes apie tai nekalbėjom, mes tik pasikeitėm nuomonėm. Prezidentė išklausė mūsų pozicijos, išklausys ir kitų socialinių partnerių pozicijos ir tada DK eis toliau, apsisprendus, ar jis bus pasirašytas, ar vetuotas ir grąžintas į Seimą pakartotinai svarstyti su prezidentės pataisomis.“

Tuo metu Artūras Černiauskas, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos prezidentas, tikino, kad dėl prie Vyriausybės rūmų dėl naujojo DK nuostatų, „skriaudžiančių darbuotojus ir pastatančių juos į silpnesnę pusę“, protestuojantiems profsąjungų atstovams „dar anksti skirstytis“.

„Prezidentei išsakėm savo pastabas ir nuogąstavimus dėl naujajame DK išdėstytų naujų darbo laiko apskaitos problemų, vadinamųjų „tuščiųjų sutarčių“, išeitinių kompensacijų, profsąjungų teisių, kolektyvių sutarčių sudarymo, Trišalės tarybos naujų formavimo principų. Pastabų turime tik dėl dalies nuostatų, nes dėl absoliučiai visų, matyt, susitarti nėra įmanoma, nes tai labai didelės apimties dokumentas“, – kalbėjo jis.

Prezidentės vyriausioji patarėja Lina Antanavičienė informavo, kad valstybės vadovė pastaruoju metu gavo daugiau kaip dviejų dešimčių įvairių organizacijų ir daugybės atskirų asmenų prašymus vetuoti DK. Prezidentė apgailestavo, kad Seime priimant naująjį DK nebuvo paisoma kai kurių Trišalėje taryboje suderintų nuostatų.

„Todėl dalis jų didina socialinį nesaugumą“, – teigė p. Antanavičienė.

Bet ji nekonkretizavo, ar tikrai bus veto: „Reikės įvertinti ir atsižvelgti į visus argumentus ir priimti sprendimą.“

Seimo praėjusį antradienį priimtasis DK prezidentūrą pasiekė šį trečiadienį, tad valstybės vadovė turi laiko iki ateinančio penktadienio apsispręsti, ar Kodeksą pasirašyti.

Prezidentūrą taip pat pasiekė keli su DK susiję Seimo priimti įstatymai bei dar apie tris dešimtis kitų socialinio modelio paketo teisės aktai.