Pereiti prie turinio

NordicIN posėdyje – dėmesys energijos kainoms ir krizės įveikimo priemonėms

Dalintis:

Lapkričio 8 d., Stokholme, įvyko Europos pramonės profesinės sąjungos (Industriall Europe) Šiaurės šalių regiono koordinacinės grupės (Nordic IN) posėdis. Jame Lietuvai bei trims Baltijos šalims atstovavo Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) pirmininkės pavaduotoja Jurga Subačiūtė-Žemaitienė.

Susitikime daugiausiai dėmesio buvo skiriama debatams dėl energijos kainų ir pragyvenimo išlaidų krizės. Nors tai labiau bendro pobūdžio diskusija, apibūdinanti situaciją įvairiose šalyse, visgi buvo išgryninta bendra Šiaurės bei Baltijos šalių pozicija, kuri vėliau bus pateikta Industriall Europe Energetikos tinklui ir Pramonės politikos komitetui.

Buvo ieškoma atsakymų į šiuos klausimus: ar reikia atnaujinti profesinių sąjungų poziciją atsižvelgiant į esamą situaciją šalyse, kaip turėtų būti nustatomos gamtinių dujų kainos lubos, ar būtina elektros rinkos struktūrinė reforma ir kokia ji turi būti, koks reikalingas valstybės vaidmuo Europos energetikos sistemoje, kt.

J. Subačiūtė-Žemaitienė posėdyje pristatė situaciją Baltijos šalyse, karo Ukrainoje bei infliacijos pasekmes pramonės bendrovėms, atlyginimų pokyčius ir tendencijas. Pasak Lietuvos atstovės, svarbu atkreipti dėmesį, kad visose trijose Baltijos šalyse yra pramonės įmonių, kurios dėl esamos krizės turi apriboti ar apskritai sustabdyti veiklą. Kai kuriose darbuotojai išleidžiami į prastovas, o kai kuriose vykdomi atleidimai, arba darbuotojai, dėl įtampos ir nežinios bei neaiškių perspektyvų, patys išeina iš darbo.

„Ieškant sprendimų energetinei krizei įveikti, Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos nuomone, pakankamai tvarus sprendimas būtų apriboti visų į Europos Sąjungą importuojamų dujų kainą. Taip būtų išspręsta pagrindinė dabartinės energetikos krizės priežastis, išsaugotas Europos įmonių konkurencingumas bei darbo vietos pramonės šakose. Palaikome Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) reikalavimus apriboti gyventojų sąskaitų už energiją dydį. Taip pat prašome vyriausybių numatyti nacionalines ir Europos antikrizinės paramos priemones”, – pažymėjo LPPSF atstovė.

”Teisė į maistą, šiltus namus, energiją ir vandenį yra nediskutuotinos žmogaus teisės ir turi būti saugomos.Federacija remia siekį toliau investuoti į atsinaujinančią energiją ir energijos vartojimo efektyvumą bei remti tuos, kurie sunkiai apmoka sąskaitas“, – sakė J. Subačiūtė-Žemaitienė.

Susitikime aptartos ir kolektyvinių deryvų, Baltijos šalių organizavimo akademijos (Baltic Organizing Academy) veiklos aktualijos.