Pereiti prie turinio

Nežinia dėl minimaliojo darbo užmokesčio nustatymo ir kolektyvinių derybų perspektyvos ES  

Dalintis:

Ilgai kelią skynusis Europos Parlamento (EP) ir Tarybos direktyva dėl deramo minimaliojo darbo užmokesčio atsidūrė išlikimo grėsmėje, kai sausio 14 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismo atstovas, generalinis advokatas p. Nicholas Emiliou  pateikė itin prieštaringą nuomonę byloje C-19/23 dėl Danijos ir Švedijos inicijuoto ieškinio prieš EP ir Tarybą siekiant minėtos Direktyvos anuliavimo.

Anot Europos profesinių sąjungų konfederacijos  (ETUC), pirminė advokato nuomonės analizė rodo, kad joje neatsižvelgiama ne tik į pagrindinį Direktyvos tikslą – užkirsti kelią nesąžiningai konkurencijai dėl mažų atlyginimų, bet ir į kelis teisės precedento atvejus, kurie patvirtina ES kompetenciją reguliuoti atlyginimų apsaugos aspektus. Be to, visiškai ignoruojama Europos socialinė chartija, kuri įpareigoja ES ir valstybes nares skatinti teisingus atlyginimus ir kolektyvines derybas.

2022 m. priimta Direktyva dėl tinkamų minimalių atlyginimų jau paskatino keletą nacionalinių vyriausybių peržiūrėti savo minimalių atlyginimų tinkamumą, taip pagerinant milijonų mažai apmokamų darbuotojų darbo sąlygas. Visa tai dabar kvestionuojama nuomonėje, kuri šokiruojančiai siūlo skatinti konkurenciją ES mažinant minimalius atlyginimus.

Ši advokato nuomonė ragina panaikinti visą Direktyvą, įskaitant ir reikalavimą valstybėms narėms parengti veiksmų planą kolektyvinėms deryboms skatinti bei imtis veiksmų siekiant užkirsti kelią profesinių sąjungų slopinimui. Šie reikalavimai jau yra įtvirtinti Europos socialinėje chartijoje ir pagrindinėse Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konvencijose.

ETUC primena, kad Europos Sąjungos Teisingumo Teismas neprivalo laikytis šios nuomonės ir tikisi, kad teismas laikysis savo jurisprudencijos bei patvirtins Direktyvą visa apimtimi, vadovaudamasis Europos Parlamento, Tarybos, Komisijos ir didžiosios daugumos valstybių narių teisinėmis nuomonėmis.

Pažymėtina, kad Direktyva jau galioja ir turi būti perkelta į nacionalinę teisę.

„P. Emiliou nuomonė yra didžiulis smūgis darbuotojams ir jų profesinėms sąjungoms bei visiškai paneigia ES sutartyse įtvirtintą socialinio progreso tikslą.

Teisingas atlyginimas yra būtinas tinkamoms darbo sąlygoms užtikrinti. Darbuotojų parama Europos projektui priklauso nuo to, ar ES sugebės apsaugoti darbuotojus nuo konkurencijos, grindžiamos mažų atlyginimų lenktynėmis. Tokios argumentacijos pripažinimas sukeltų pavojingas ir ilgalaikes pasekmes, kurios griautų dešimtmečius kruopščiai puoselėtą socialinį progresą ES teisėje“, – pažymi ETUC generalinė sekretorė Esther Lynch.

Europos parlamento ir Tarybos direktyva dėl deramo minimaliojo darbo užmokesčio ES priimta  2022 spalio 19 d. Šalys privalėjo direktyvą perkelti į nacionalinę teisę iki 2024 m. lapkričio 15 d.

Direktyva siekiama pagerinti darbo ir gyvenimo sąlygas, sukuriant sistemą skirtą teisės aktais nustatyto minimaliojo darbo užmokesčio deramumui užtikrinti, siekiant deramų gyvenimo ir darbo sąlygų, skatinti kolektyvines derybas dėl darbo užmokesčio, suteikti darbuotojams veiksmingesnes galimybes naudotis teisėmis į minimaliojo darbo užmokesčio teikiamą apsaugą, kai tai numatyta nacionalinės teisės aktuose ir (arba) kolektyvinėse sutartyse.