Pereiti prie turinio

Neeilinis atvejis: profesinės sąjungos – Europos Komisijos oponentai teisme

Dalintis:

Gegužės 23-oji Europos profesinėms sąjungoms – neeilinė diena. Mat šiandien Europos Sąjungos (ES) Bendrajame Teisme vyksta teismo posėdis pagal Europos viešųjų paslaugų sąjungų federacijos (EPSU) skundą prieš Europos Komisiją (EK) dėl socialinių dialogo taisyklių pažeidimo (Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 155.2 straipsnis).

Tai pirmas kartas istorijoje, kai Europos profesinių sąjungų organizacija apskundė Europos Komisiją dėl socialinės politikos klausimų apskritai.

Savo ieškiniu Teismui EPSU siekia, kad būtų pripažintas neteisėtu bei panaikintas precedento neturintis Europos Komisijos sprendimas, kai pastaroji atsisakė Europos Tarybai pateikti pasiūlymą dėl centrinės valdžios socialinių partnerių susitarimo dėl darbuotojų teisės į informavimą ir konsultavimą įgyvendinimo.

EPSU skundą pateikė 2018 m. gegužės 15 dieną. Jam pritarė visos EPSU sudėtyje esančios valstybės tarnautojus atstovaujančios profesinės sąjungos, taip pat ir Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga.     

Profesinių sąjungų skunde teigiama, kad EK atsisakymas pateikti Europos Tarybai minėtą pasiūlymą yra akivaizdus trukdis sklandžiam socialiniam dialogui centrinės valdžios institucijose. Taip pat šie EK veiksmai prieštarauja 2017 m. patvirtinto Europos socialinių teisių ramsčio nuostatoms.    

Pažymėtina, kad skunde minimas socialinių partnerių susitarimas buvo priimtas dar 2015 m. Jį pasirašė EPSU, Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) ir viešojo administravimo institucijų darbdavių organizacijos (EUPAE) atstovai. Juo buvo siekiama užkirsti kelią ilgalaikiam ES teisės aktų dėl informavimo ir konsultavimą teisių atotrūkiui, susidariusiam dėl to, kad centrinės valdžios darbuotojų ir valstybės tarnautojų teisė informavimo ir konsultavimą ilgą laiką buvo ignoruojama.

Pažymėtina, kad Europos profesinių sąjungų konfederacija šią savaitę Vienoje vykstančiame kongrese priėmė nepaprastąją rezoliuciją, kuri pritaria EPSU veiksmams ir ragina Europos Komisiją gerbti socialinio dialogo principus, nustatytus Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo.

Planuojama, kad Teismas sprendimą šioje byloje priims dar šiais metais. Tikimės, kad jis bus palankus darbuotojams.

 

Parengta pagal epsu.org ir etuc.org informaciją/ Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija