Pereiti prie turinio

LPPSF: energija turi likti valstybės, o ne perpardavinėtojų rankose

Dalintis:

Europos Komisija (EK) šiuo metu rengia viešas konsultacijas dėl paskelbtos Europos Sąjungos (ES) elektros rinkos reformos. Tikimasi, kad EK pasiūlymą dėl šios reformos pateiks kovo viduryje. Laiko nuomonėms suformuoti liko nedaug, visgi profesinės sąjungos, kaip ir kitos visuomenės grupės, naudojasi suteikta galimybe išreikšti savo poziciją dėl siūlomos reformos, kuri turės įtakos milijonams elektros vartotojų bei jų namų ūkiams.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija taip pat prisidėjo prie šios nuomonės pateikdama komentarus dėl reformos savo skėtinėms organizacijoms – Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijai (EPSU) bei Europos pramonės profesinei sąjungai (IndustriAll Europe).

LPPSF nuomone, elektros vartotojams yra svarbūs šie ES elektros rinkos aspektai:

• Energijos gamybos šaltiniai turi būti diversifikuoti ir nepriklausyti nuo vieno tiekėjo ar dominuojančios kuro rūšies, iš kurios gaminama šilumos ir elektros energija.

• Energijos kaina neturi būti per didelė – atvirkščiai, ji turi būti prieinama ir mažas pajamas gaunančiam namų ūkiui. 

• Visą energijos tiekimo grandinę turi reguliuoti valstybinė institucija. Būtų pravartu svarstyti bendro europinio kainų stebėjimo mechanizmo sukūrimą.

• Svarbu, kad energijos perpardavėjų pelno maržos būtų reguliuojamos, kad būtų išvengta situacijos, kai gamintojai ir perpardavėjai generuoja didžiulį pelną, o įmonės, atsakingos už infrastruktūros išlaikymą ir saugų energijos tiekimą, privertstos gyventi iš skolintų lėšų.

• Elektra turi būti pripažinta gyvybiškai svarbia civilizacijos išlikimui, o visą jos tiekimo grandinę turi kontroliuoti nacionalinės vyriausybės – ne privačios grupės.