Pereiti prie turinio

ETUC posėdyje – apie Draghi ataskaitą, energetikos bei pramonės politiką

Dalintis:

Rugsėjo 12 d. Briuselyje įvyko Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) Tvaraus vystymosi ir klimato kaitos komiteto posėdis. Jame Lietuvos profesinėms sąjungoms atstovavo Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Posėdyje buvo svarstomi išties svarbūs dokumentai: ETUC pozicija dėl pramonės politikos, Europos Sąjungos (ES) energetikos politikos krypčių. Diskutuota ir apie rugsėjo 9 d. paviešintą bei prieštaringai vertinamą Mario Draghi ataskaitą dėl Europos pramonės konkurencingumo.

M. Draghi ataskaitoje paantrinamas profesinių sąjungų raginimas daugiau investuoti į kokybiškas darbo vietas bei būtinybė dalyvauti profesinėms sąjungoms, formuojant į socialinius tikslus orientuotą pramonės politiką. Visgi, nėra išsamios informacijos, kaip tai turėtų būti įgyvendinta bei kaip bus užtikrinta didesnė Europos žmonių lygybė, demokratija darbo vietoje ir aplinkos tvarumas. Dokumente darbdaviai nėra raginami stiprinti kolektyvines derybas ir savo vaidmenį kuriant sąžiningą visuomenę.

Taip pat profesines sąjungas neramina tai, jog M. Draghi rekomendacijose pamirštamas svarbus viešųjų paslaugų vaidmuo, nors daugelis jo siūlomų tikslų negali būti įgyvendinami be stipraus viešojo sektoriaus. Be to, siūloma lengvinti įmonių atsakomybę už socialinius, aplinkosaugos ir mokesčių įsipareigojimus.

Neramina ir tai, kad M. Draghi ataskaitoje ES šalys raginamos nukreipti namų ūkių santaupas „produktyvių investicijų” link. Lengviausias ir efektyviausias būdas esą tai padaryti stiprinant antrosios pakopos pensijų sistemas.

B. Daškevičienė po posėdžio teigė, kad nors apie tvarios gamybos ir taršos mažinimo pramonėje svarbą kalbama vis plačiau, žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad AB „Achema“ atsisako subsidijos ir stabdo žaliojo vandenilio projekto įgyvendinimą.

Pasak jos, nors žinia paskelbta visai neseniai, bendrovės veiksmai rodė, kad sprendimas nevykdyti žaliojo vandenilio projekto galimai yra priimtas gerokai anksčiau. Atrodo, kad gražios antraštės buvo skirtos nuraminti darbuotojus ir visuomenę.

„Net ir bendrovei keičiant planus, Achemos darbuotojų profesinės sąjungos siekis išlieka apsaugoti darbuotojus ir užtikrinti, kad jų teisės, įgyvendinant teisingą perėjimą, būtų maksimaliai apsaugotos”, – patikino profesinių sąjungų atstovė.

Primename, kad ETUC Klimato kaitos komitetas siekia užtikrinti prasmingą socialinių partnerių dalyvavimą, rengiant ir įgyvendinant nacionalinius energetikos ir klimato srities veiksmų planus. Tai apima reguliarias konsultacijas su profesinėmis sąjungomis ir darbdavių organizacijomis, siekiant užtikrinti, kad priimant sprendimus dėl žaliojo kurso būtų tinkamai atstovaujama darbuotojų ir įmonių lūkesčiams.

Europos Sąjungos mastu į pertvarkos sistemą įtraukiamos nuostatos, kuriomis būtų skatinamos kolektyvinės derybos ir darbuotojų teisės, užtikrinamas teisingas darbo užmokestis, saugios darbo sąlygos ir tvirta darbuotojų apsauga.