Pereiti prie turinio

Projektas „Socialinio dialogo gerinimas Lietuvos pramonės sektoriuje“

Dalintis:

2019 m. gruodžio mėn. startavo tarptautinis projektas „Socialinio dialogo gerinimas Lietuvos pramonės sektoriuje“. Šio projekto vykdytojas – Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija, projekto partneris Norvegijos profesinių sąjungų federacija “Fellesforbundet”. Projektas finansuojamas pagal „Norway grants” programą „Socialinis dialogas – orus darbas”, programos adminstratorius – Norvegijos nacionalinis plėtros bankas „Innovation Norway“. 

Šis projektas bus plėtojamas pramonės įmonėse (chemijos, energetikos, statybos, komunalinių paslaugų, aviacijos), kurių profesinės sąjungos priklauso Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijai.

Projekto tikslas

Socialinis dialogas yra darbdavių ir darbuotojų santykių reguliavimas, pagrįstas kolektyvinėmis derybomis. Svarbi jo sėkmės sąlyga yra abiejų šalių motyvacija derėtis. Socialinis dialogas negali vystytis arba įvykti, jei bent viena pusė to nenori ar nėra motyvuota. Lietuvoje darbdaviai ilgą laiką turėjo mažiau motyvacijos įsitraukti į socialinį dialogą, ypač įmonės lygiu, tuo metu darbuotojų ir jų atstovų motyvacija kolektyvinėms deryboms dėl suprantamų priežasčių yra didelė. 

Todėl pagrindinis projekto „Socialinio dialogo gerinimas Lietuvos pramonės sektoriuje“ tikslas – tobulinti socialinių partnerių bendradarbiavimo modelį, kolektyvinių derybų principus ir mechanizmus bei paspartinti kolektyvines derybas įmonių ir nacionaliniu lygmeniu. Tai bus pasiekta ištiriant verslo (darbdavių) motyvaciją kolektyvinėms deryboms ir jos skatinimo galimybes bei perspektyvas pramonės įmonėse ir/ar jų grupėse, o taip pat visame sektoriuje. 

Projekto eiga

Pirmasis projekto žingsnis – išsami pasirinktų įmonių galiojančių kolektyvinių sutarčių analizė. Ją atliks ekspertai – prof.dr. Daiva Petrylaitė ir sociologas, VšĮ “Versli Lietuva” analitikas Marius Kalanta. Teisinio reguliavimo apžvalga bus pateikta jau pirmajame projekto valdomojo komiteto posėdyje, kuris dėl viruso COVID-19 pandemijos vyks nuotoliniu būdu, 2020 m. kovo 26 dieną. Posėdyje bus aptartos pagrindinės problemos ir iššūkiai kolektyvinių derybų srityje ir kolektyvinės sutartys, taip pat sudarytas planas kolektyvinių derybų mokymams (socialiniams partneriams). 

Vėliau pagal patvirtintą mokymo planą bus rengiamos apskritojo stalo diskusijos ir mokymai. Į šiuos renginius ketiname pakviesti derybų srities ekspertus iš „Fellesforbundet“ organizacijos, darbo teisės ekspertus iš Lietuvos. Apvalaus stalo diskusijų ir mokymų (seminarų) tikslas yra: sukurti stiprią derybų grupę įvairiose pramonės įmonėse. 

Galutinę projekto ataskaitą atliks ekspertai Vida Petrylaitė ir Marius Kalanta. Galutinėje ataskaitoje bus pateiktos rekomendacijos dėl kolektyvinių derybų socialiniams partneriams. Joje bus aptartos kolektyvinių derybų probleminės sritys įmonių ir sektorių lygiu, galimi sprendimai ir rekomendacijos dardaviams bei valdžios institucijoms. 

Baigiamoji projekto konferencija, kurioje bus pristatoma galutinė ataskaita ir projekto rezultatai, taip pat trumpametražis filmas (socialinė reklama), kuris bus naudojamas būsimoje Federacijos veikloje. Į šią baigiamąją konferenciją bus pakviesti valstybės institucijų, darbdavių atstovai, politikai, socialiniai partneriai.

Projektas įgyvendintas nuo 2019-12-01 iki 2023-02-28.