Pereiti prie turinio

Naftininkai neteisėtus darbdavio veiksmus apskundė darbo ginčų komisijai

Dalintis:

Naftininkų profesinė sąjunga (toliau – NPS) prieš kelias dienas kreipėsi į Telšių darbo ginčų komisiją dėl kolektyvinės sutarties pažeidimų, kuriuos padarė AB „Orlen Lietuva“ vadovybė. Skundo esmė – darbdavys nesilaiko kolektyvinėje sutartyje numatytos sąlygos, kad keičiant darbo grafiką, darbuotojui už pirmą pamainą būtų mokama kaip už darbą poilsio dieną. Ši nuostata įsigaliojo nuo 2019 m. sausio 1 d. kartu su naująja kolektyvine sutartimi.

Įsipareigojimus greitai pamiršo

„AB „Orlen Lietuva“ darbuotojų darbo grafikai sudaromi 3 mėnesiams. Nauja kolektyvinė sutartis įsigaliojo kartu su pirmojo 2019 m. ketvirčio darbo grafikais. Ir jau po pirmo mėnesio gavome darbuotojų nusiskundimus, kad jiems buvo kaitaliojami darbo grafikai, tačiau už pirmą pakeisto grafiko pamainą nemokamas kolektyvinėje sutartyje sutartas dvigubas atlygis. Keičiant iš anksto su darbuotoju suderintą darbo grafiką, keičiasi ir poilsio dienos, žmonės turi pradėti dirbti tomis dienomis, kurios jiems turėjo būti laisvadieniai. Todėl ir apmokėjimas už pirmą pamainą turi būti kaip už darbą poilsio dieną“,- problemą atskleidžia NPS pirmininkė Sonata Samoškienė.

Profesinė sąjunga apie tai darbdavį informavo vasario pradžioje ir pareikalavo laikytis pasirašytos kolektyvinės sutarties. Tada paaiškėjo, kad darbdavys kitaip interpretuoja sutarties punktą, įpareigojantį už pakeisto darbo grafiko pirmą pamainą mokėti dvigubai. NPS teko kreipti į Darbo inspekciją.

Darbo inspekcija pritaria NPS

„Gavusi darbdavio atsakymą aš vasario 18 d. kreipiausi į Darbo inspekciją dėl ginčytino kolektyvinės sutarties punkto išaiškinimo. Darbo inspekcijos atsakymas labai aiškus – darbdavys turi pareigą vykdyti savo įsipareigojimus, įtvirtintus kolektyvinėje sutartyje, kurioje įtvirtinta, kad už pakeistą darbo grafiką mokama kaip už darbą poilsio dieną.  Kovo pabaigoje susitikime su darbdavio atstovais dėl to susitarti nepavyko – nuomonės dėl apmokėjimo išsiskyrė. Tada informavome, kad darbuotojams nesumokėjus už pakeistą darbo grafiką per suminį apskaitinį laikotarpį, kreipsimės į Darbo ginčų komisiją. Pokyčių nebuvo, todėl pildome savo pažadą”,- sako NPS pirmininkė.

AB „Orlen Lietuva” vadovai ne tik nesutinka laikytis jų pasirašytos kolektyvinės sutarties ir už pakeistą darbo grafiką mokama kaip už darbą poilsio dieną. Jie taip pat nebeteikia duomenų, kiek kartų darbo grafikai pakeisti vasario bei kovo mėnesiais.

„Mes gavome tik sausio duomenis. Mūsų paskaičiavimais už sausį net 240 atvejų nemokėtas dvigubas atlygis už pirmą pakeisto grafiko pamainą, kaip numatyta kolektyvinėje sutartyje.  Paprašius duomenų už kitus mėnesius, mes jų nebegavome, todėl kol kas negalime paskaičiuoti, kiek tokių atvejų buvo vasario ir kovo mėnesiais”,- piktinasi S. Samoškienė.

Nusileisti neketina

NPS Darbo ginčų komisijos prašo įpareigoti AB „Orlen Lietuva“ vadovus pateikti  pilną informaciją apie pakeistus darbo grafikus sausio – kovo mėnesiais ir apskaičiuotą darbo užmokestį darbuotojams, kuriems grafikai buvo pakeisti. Taip pat prašoma pripažinti, kad bendrovė pažeidė kolektyvinę sutartį, įpareigoti ją sumokėti atlyginimą pagal susitarimą kolektyvinėje sutartyje bei  sumokėti delspinigius.

„Mes  norėjome susitarti geruoju. Deja, darbdavys supranta kitaip.  Gaila, kad tenka gaišti laiką, bet profesinės sąjunga nelinkusi nusileisti – ne tam tiek laiko derėjomės dėl kolektyvinės sutarties, kad ji būtų pradėta laužyti vos pradėjusi galioti”,- teigia S. Samoškienė.

Naftininkų profesinės sąjungos informacija