Pereiti prie turinio

Dar vienu žingsniu arčiau link tinkamos apsaugos pažeidžiamiems darbuotojams

Dalintis:

Vasario 18 dieną Europos Parlamento (EP) Užimtumo komitetas balsavo už pasiūlymą dėl naujos Europos Sąjungos (ES) Direktyvos dėl skaidrių ir numatomų darbo sąlygų.

Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) konfederacinė sekretorė Esther Lynch, komentuodama  šį balsavimą, sakė, kad dabar reikia, jog Europos Parlamentas kitą savaitę, Strasbūre, patvirtintų Komiteto sprendimą.

„Šis balsavimas mums, profesinėms sąjungoms, buvo labai svarbus, nes tai rodo, kad ES sugeba reaguoti į pažeidžiamų darbuotojų, kurie dėl lanksčių darbo sutarčių jaučiasi nesaugūs, poreikius. Tai taip pat rodo, kad Europos socialinių teisių ramsčio principus galima paversti realybe “,- pažymėjo E. Lynch.

Primename, kad dar prieš metus, 2018 m. sausį, Europos Komisija paskelbė savo pasiūlymus ES Direktyvai dėl skaidrių ir numatomų darbo sąlygų. Nors profesinės sąjungos tikėjosi griežtesnių šio dokumento nuostatų ir stipresnių apsaugų darbuotojams, tačiau vis dėlto jame yra numatytos tam tikros apsaugos darbuotojams: pavyzdžiui, darbdaviai jau pirmąją darbo dieną privalo pateikti raštišką informaciją darbuotojams apie darbo santykius. Tai reiškia, kad sezoniniai, platformų darbuotojai, dirbantieji savarankiškai, ar pagal netipines (pavyzdžiui, nulines) darbo sutartis kt., turėtų stipresnę teisinę apsaugą. Taip pat Direktyvos projekte numatyta, jog įdarbinimo platformos turi būti tiek pat atskaitingos, kiek ir kiti darbdaviai.

Direktyvoje imamasi ir svarbių žingsnių siekiant sustabdyti nesąžiningų darbo sąlygų, pvz., ilgų bandomųjų laikotarpių, nustatymą sutartyse. Taip pat naujoji Direktyva reikalauja užtikrinti įmonių profesinių sąjungų atstovų apsaugą valstybėse narėse, be to, pripažįsta kolektyvinių derybų vaidmens svarbą.

Vis tik, pasak E. Lynch, Direktyvos projektui buvo būtini pakeitimai, kurie užkirstų kelią nesąžiningiems darbdaviams apeiti jos nuostatas.

Šiems pakeitimams vasario 18 dieną ir buvo pritarta EP Užimtumo komitete.

 

Pagal etuc.org informaciją parengė Jūratė Jasiūnienė