fbpx

Daugiau nei 150 visuomeninių organizacijų dėka JT Generalinėje Asamblėjoje iškeltas klausimas dėl vandens tiekimo privatizavimo poveikio

Paskelbta: 2020-10-26

Net 150 organizacijų, įskaitant ir Europos viešųjų paslaugų profesinę sąjungą (EPSU) bei Tarptautinę viešųjų paslaugų profesinę sąjungą (PSI), laišku kreipėsi į Jungtines Tautas (JT) siekdamos, kad JT Generalinės Asamblėjos spalio 21 d. darbotvarkėje būtų įtraukta diskusija apie neigiamą vandens paslaugų privatizavimo poveikį.

  Joje specialusis JT pranešėjas dėl žmogaus teisės į saugų geriamąjį vandenį ir sanitariją Léo Heller turėjo pateikti ataskaitą „Vandens tiekimo ir sanitarijos paslaugų privatizavimas“. 

Šiai diskusijai bandė užkirsti kelią privačių vandens tiekėjų grupė "Aquafed", kurios nariais yra ir tokios korporacijos, kaip "Veolia" ir "Suez". 

Visgi klausimas į darbotvarkę buvo sugrąžintas, ir JT ekspertas pateikė minėtą ataskaitą. 

Léo Heller JT Generalinėje asamblėjoje pažymėjo:

JT ekspertas taip pat pareiškė, kad, kai pelno siekiančios įmonės dominuoja rinkoje, ekonominė nauda gali nusverti motyvaciją laikytis žmogaus teisių į vandenį ir sanitariją standartų. O tam tikrais atvejais šalys gali jausti spaudimą įvesti žemesnius piliečių teisių apsaugos standartus, arba susilpninti jų reguliavimą.

Primename, kad Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija yra EPSU ir PSI narė ir Europos piliečių iniciatyvos „Right2Water" (lt. “Vanduo yra žmogaus teisė”) įgyvendintoja Lietuvoje.

Ši iniciatyva vyko 2013 metais. Mūsų šalyje Lietuvoje už peticiją dėl teisės į geriamąjį vandenį įtvirtinimo ES Geriamojo vandens direktyvoje buvo surinkta net 13 250 gyventojų parašų, o visoje Europoje – per 1,6 mln. piliečių parašų.

 

Parengta pagal epsu.org informaciją